OTURMA İZNİ
ANASAYFA - OTURMA İZİNLERİ-Portekiz Oturum İzni

Portekiz Oturum İzni

Portekiz Oturum İzni Portekiz ya da resmî adıyla Portekiz Cumhuriyeti (Portekizce: República Portuguesa), Avrupa'nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan, Avrupa Kıtası'nın en batısındaki ülkedir.

Portekiz Golden Visa (oturum – Altın Vize) programı AB üyesi olmayan yatırımcılara ve ailelerine gayrimenkul satın alarak Portekiz'de oturum izni ve Portekiz vatandaşlığı elde etme imkanı veriyor. Portekiz'de yatırımın gerçekleştirilmesinden sonra 6 ay içerisinde Yatırımcı ve Aile Bireylerine kalıcı ikamet hakkı tanınmasının yanısıra, 5. yılın sonunda Portekiz Vatandaşlık kazanma hakkı da tanıyan Portekiz Golden Visa Programı, yatırım yoluyla ikamet izni programları arasında Portekiz'in Avrupa Birliği üyesi olması dolasıyla en çok ilgi çeken ve en çok tercih edilenlerden birisi durumunda. Ayrıca Portekiz Pasaportu Dünyanın en kuvvetli pasaportları indexinde en üst sıralarda, 2021 itibariyle 4. Sırada yer alıyor. Portekiz oturum ve vatandaşlık programına başvuru yapabilmek için en az € 280,000 tutarında bir mülk satın alınması gerekmektedir. Programın genel çerçevesinde yatırım tutarı €500,000 olarak belirlenmiştir. Ancak seçtiğiniz gayrimenkulun yaşına, lokasyonuna ve diğer özelliklerine göre bu tutar €350,000 veya €280,000'ya kadar inebilmektedir. Satın alınan bu mülk karşılığında size ve ailenize Portekiz'de 2 yılda bir yenilenen oturma izni verilmektedir. Oturma izni ile Portekiz'de dilediğiniz kadar yaşayabilir, çalışabilir, iş kurabilir, eğitim ve sağlık gibi imkanlardan yararlanabilirsiniz. Portekiz Golden Vize çerçevesinde aldığınız Portekiz oturum izni ile Schengen ülkelerine de vizesiz olarak seyahat etme hakkınız olmaktadır.

Portekiz Oturum izniniz süresince sizden Portekiz'de her iki yıl içinde sadece 14 gün süre geçirmeniz istenmektedir. Dilerseniz bu sürelerin üzerinde de, hatta devamlı olarak Portekiz'de yaşayabilirsiniz.

Portekiz oturum izninizle geçen 5 yıl sonunda Portekiz vatandaşlığına başvuru yaparak, Portekiz pasaportu fırsatını elde edebilirsiniz. Portekiz pasaportunuzu aldığınızda dilediğiniz Avrupa Birliği ülkesine yaşama hakkını da elde etmiş olursunuz. Portekiz vatandaşlığı başvurusu yapabilmeniz için öncelikle başlangıç düzeyinde (A2) Portekizce öğrenmeniz ve bununla ilgili dil sınavını geçmeniz koşulu aranmaktadır. Portekiz vatandaşlığını elde eden kişiler gayrimenkullerini satabilirler.

Portekiz Golden Visa Güncel Kuralları:
01 Ocak 2022 Tarihi itibariyle güncellenecek olan yatırım ve başvuru kurallarına göre, Portekiz Golden Visa Başvurusu için çeşitli yatırım seçenekleri mevcuttur.

1. Gayrimenkul Yatırımı

Gayrimenkul yatırımı ile Golden Visa Başvurusu en çok tercih edilen seçenektir. Gayrimenkul seçeneğinde yatırım tutarı gayrimenkulün özelliklerine ve bulunduğu konuma göre değişiklik gösteriyor. Minimum €280.000 Euro'luk bir gayrimenkul yatırımı yapılmasıyla Portekiz Golden Visa Başvurusunu gerçekleştirmek mümkün.
Portekiz Hükümeti, ülkenin düşük yoğunluklu bölgelerine daha fazla uluslararası yatırımcı çekmek, enflasyonu düşürmek ve kentleşmeyi diğer bölgelere yaymak için yatırım yoluyla ikamet programında yenilikler yapılacağını duyurdular. Bu karar, 2020 Devlet Bütçe Kanunu ile verilen yeni yasal yetkilendirmenin ardından, programda değişikliklerin uygulanması konusunda anlaşmaya varan Bakanlar Kurulunca onaylandı.

Buna istinaden, Portekiz Hükümetinin getirdiği yeni düzenlemelere göre 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle gayrimenkul seçeneğinde aşağıdaki kriterler geçerli olacaktır:
 • Gayrimenkul yatırımı seçeneğinde minimum yatırım tutarlarında bir değişiklik olmayacak ancak Lizbon, Porto ve Algarve'de yalnızca ticari nitelikteki gayrimenkuller (ofisler, alışveriş merkezleri ve oteller) satın alınabilecek, ikamet amaçlı gayrimenkuller satın alınamayacaktır.
 • Eğer yatırım yapılması düşünülen gayrimenkul yeni ise ve Lizbon, Porto ve Algarve gibi gelişmiş şehirlerde yer alıyor ise, gayrimenkul değerinin minimum €500.000 Euro olması gerekirken, gayrimenkulün düşük yoğunluklu bölgelerde yer alması durumunda minimum tutarının €400.000 Euro olması gerekmektedir.
 • Eğer yatırım yapılması düşünülen gayrimenkul 30 yıldan eski veya kentsel dönüşüm sürecinde ise ve aynı zamanda Lizbon, Porto & Algarve gibi gelişmiş şehirlerde yer alıyor ise minimum değerin €350.000 Euro olması gerekirken, gayrimenkulün düşük yoğunluklu bölgelerde yer alması durumunda minimum tutarın €280.000 Euro olması gerekmektedir.
Gayrimenkul yatırımı ile ilerlemeyi düşünüyorsanız, güncel kurallarla ilgili olarak ve yatırıma uygun gayrimenkulleri ve projeleri değerlendirmek için bizimle temasa geçebilirsiniz.

2. Fon Yatırımı

Fon Yatırımı ile Portekiz'de Yatırım Yoluyla Kalıcı İkamet İzni edinmek giderek daha da popüler hale gelen bir diğer alternatif haline gelmiş bulunuyor.

Portekiz Fon piyasası oldukça sıkı bir şekilde regüle edilmiş bulunuyor. Tüm yatırım süreci sıkı düzenlemelere ve denetlemelere tabi olup, Fon yöneticisi, Mevduatın yatırılmış olduğu Portekiz'deki Banka ve ayrıca Portekiz Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu (CMVM) tarafından da tüm yatırım süreci denetleniyor. Bu durum da haliyle Fon Yatırımını uluslararası yatırımcılar için gönül rahatlığı ilerleyebilecekleri, güvenli bir seçenek haline getirmiş durumda.

Fon yatırımı seçeneğinde, güncel kurallara göre başvurucuların CMVM onaylı Golden Visa Fonlarından birine €350.000 Euro değerinde yatırım yapması gerekiyor ancak, yeni düzenlemelerle birlikte, 01 Ocak 2022 tarihi itibariyle Fonla ilerlemek için minimum yatırım tutarı €500.000 Euro'ya yükseltilecektir.
Pandemi dönemi yurt dışına seyahat etmeyi zorlaştırdığından, yatırım fonu seçeneğinin popülaritesi son dönemde daha da artmıştır.

Portekiz Kalıcı İkamet iznine Fon Yatırımı ile başvurmayı değerlendiriyorsanız, güncel kurallarla ilgili ve yatırım ana para koruma garantisi veren, ticari gayrimenkullere yatırım yapan ve fondan çıkışın gayrimenkul yatırım opsiyonu ile mümkün olduğu Portekiz Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu (CMVM) Onaylı Fon Seçenekleri için bizimle temasa geçebilirsiniz.

3. Sermaye Yatırımı

Sermaye yatırımı seçeneğinde ise mevcut kurallar dahilinde; minimum yatırım tutarı €1milyon Euro iken, istihdam yaratma seçeneği ile Golden Visa başvurusu yapmak isteyen başvurucuların, Portekiz'de en az €350.000 Euro yatırım ile bir şirket kurmaları ve yine en az 5 kişilik istihdam yaratmaları beklenmekteyken, en az 10 kişilik bir istihdam yaratılması söz konusu ise, herhangi bir minimum bir yatırım tutarı söz konusu bulunmuyor.

Ancak; yine 01 Ocak 2022 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek düzenlemeler ışığında;
 • Sermaye yatırımı seçeneğinde de, minimum yatırım tutarı € 1,5milyon Euro'ya yükselecektir.
 • İstihdam yaratma seçeneğinde ise yeni kurallara göre başvuruculardan €500.000 Euro tutarında yatırım yapmaları ve en az 5 kişilik istihdam yaratmaları istenecektir.
Portekiz Golden Visa programı, Avrupa'da kalıcı oturma izni elde etmek ve yurtdışında yatırımlarını çeşitlendirmek isteyen aileler ve yatırımcılar için oldukça kolay bir giriş kapısı ve diğer mevcut ülke yatırımı programlarıyla mukayese edildiğinde de bu önde gelen pozisyonunu uzun süre korumaya devam edecek gibi gözüküyor.

Portekiz Altın Vize Programı'nın Sağladığı Avantajlar Neler?

 • €280,000 – €350,000 ve €500,000 olmak üzere üç farklı yatırım seçeneğinin olması.
 • Portekiz oturum izniniz size ve ailenize dilediğiniz kadar Portekiz'de yaşama, çalışma, iş kurma, eğitim ve sağlık gibi imkanlar sunar.
 • Portekiz Altın Vize sahipleri Portekiz dışında diğer tüm Schengen ülkelerine vizesiz giriş yapma hakkına sahipler.
 • Altın Vize sahipleri Portekiz'de 5 yıllık ikamet sonunda Portekiz Vatandaşlığına başvuruda bulunma hakkı mevcut.
 • Türk Yatırımcılar için Portekiz iklim, yemek ve kültürel anlamda oldukça yakınlık teşkil ediyor. Portekizliler sıcak ve yardımsever insanlar ve genel itibariyle Portekiz'de Türklerin imajı diğer Avrupa ülkelerine göre oldukca olumlu.
 • Lizbon, Porto ve Algarve gibi bölgelerde gayrimenkullerin değeri son 20 senede, pandemi dönemi de dahil omak üzere Euro bazında her sene düzenli olarak artış göstermiş bulunuyor.
 • Portekiz'de şirket kurarak tüm AB ülkeleriyle serbest dolaşım dahilinde ticaret yapmak mümkün
 • Portekiz (AB) Pasaportu alındıktan sonra, yani Portekiz vatandaşı olduktan sonra Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda gibi herhangi bir AB üyesi ülkeye serbestce yerleşebilirsiniz. Dolayısıyla tüm AB Ülkelerinin sağladığı sosyal olanaklardan faydalanmak mümkün.
 • Yatırımcılara Otel Hissesi, Ofis, Branded Residence ve benzeri ticari mülkler ile Fon Yatırımı gibi çok sayıda farklı ve cazip yatırım seçenekleri sunulmakta.