OTURMA İZNİ
ANASAYFA - OTURMA İZİNLERİ-Yunanistan Oturum İzni

Yunanistan Oturum İzni

Yunanistan Oturum İzni Yunanistan Güneydoğu Avrupa'da, Türkiyenin batı komşusu, yaklaşık 10 milyon nüfuslu ülkedir. Yunanistan hem Avrupa Birliğinde olması hem de Schengen bölgesi üyesi bir ülke olması sebebiyle stratejik ve politik bir öneme sahiptir.

Vatandaşlık veren ülkelerin başında gelen Yunanistan, Golden Visa Program - Altın Vize Programı - adı altında Yunanistan oturum izni veren ülkelerden birisidir. 2013 yılından beri yürütülen bu programla EU vatandaşı olmayan ülke vatandaşlarına ve aile üyelerine, yatırım yoluyla kalıcı süre Yunanistan oturum izni sağlanmaktadır. Bu süre 5 yıldır ve sınırsız bir şekilde yenilenebilmektedir (her seferinde 5 yıl olmak koşuluyla). 

Yunanistan Golden Vize minimum 250,000 Euro olmak şartıyla, emlak yatırım ile 29 Schengen ülkesine sizin ve 21 yaşından küçük aile üyelerinin vizesiz giriş yapmasına imkan tanıyan cazip bir yatırım programıdır. 

18 Nisan 2013 tarihinde Yunanistan 4146/2013 sayılı kanunla, emlak yatırım yaparak EU vatandaşları olmayan kişilerin Yunanistan oturum izni almasını sağlayan yasayı çıkardı. Oturum veren ülkelerden Yunanistan, Kanunun 36A maddesine göre, EU vatandaşı olmayan kişiler Yunanistan'da minimum 250,000 Euro değerinde bir emlak satın alarak 5 yıl süreliğine Yunanistan oturum izni sahibi olabilirler. Temmuz 2015 tarihinde 4332/2015 sayılı kanun maddesinin 4251/2014 alt maddesi yayınlandı. Bu maddeye göre kişiler her yıl en az 180 gün olmak koşuluyla 7 yıl boyunca Yunanistan'da ikamet ederlerse vatandaşlığa da hak kazanabilirler.

Programın Faydaları 
 1. Sürecin çok basit olması
  1. İkamet zorunluluğu olmaması 
  2. Mülakat veya dil zorunluluğu olmaması
  3. Eğitim veya çalışma tecrübesi gerektirmemesi.
 2. Global Mobilite
 3. Schengen bölgesine vizesiz seyahat imkanı,
 4. Schengen bölgesindeki ülkelerde her 6 aylık periyotlarda 3 aya kadar ikamet imkanı olması,
 5. 7 yıl boyunda Yunanistan'da ikamet edilmesi halinde vatandaş olma imkanı.
 6. Maddi imkanlar
Yunanistan'da bulunan emlak yatırımınızın kira geliri vergisi hariç ikamet etmeyen kişlerden vergi alınmaz.