HABERLER
ANASAYFA - HABERLER-St. Kitts & Nevis Vatandaşlık Programı: Minimum Yatırım Arttırıldı

St. Kitts & Nevis Vatandaşlık Programı: Minimum Yatırım Arttırıldı

St. Kitts & Nevis Vatandaşlık Programı: Minimum Yatırım Arttırıldı 07.08.2023 St. Kitts ve Nevis hükümeti, Yatırım Yoluyla Vatandaşlık programına başvurular için minimum yatırım tutarlarında önemli artışlar yapıldığını duyurdu. Bu artışın nedeni ise St. Kitts'in CBI programlarına ilişkin AB yönergeleriyle uyumlu hale gelen ilk ada olması oldu. Hükümet 27 Temmuz tarihli bir basın açıklamasıyla Sürdürülebilir Büyüme Fonu (SGF) seçeneğinin yerini derhal Sürdürülebilir Ada Devleti Katkısı (SISC) seçeneğinin aldığını duyurdu. Aynı zamanda SGF seçeneği için başlangıçta 31 Ocak 2024 tarihine kadar uzatılan sınırlı süreli teklif de derhal geçerli olmak üzere kapatıldı.
 
St. Kitts yatırım yoluyla vatandaşlık programında minimum yatırım tutarları artık aşağıdaki gibidir:
 
Sadece ana başvuru sahibi: $250.000
Ana başvuru sahibi ve eşi: $300.000
Ana başvuru sahibi ve bakmakla yükümlü olduğu bir kişi: $300.000
Ana başvuru sahibi, bir eş ve bir veya iki bakmakla yükümlü olunan kişi: $350.000
Ana başvuru sahibi ve bakmakla yükümlü olduğu iki veya üç kişi: $350.000
 
(Yeni tutarlar tek veya aile başvuruları için %100'lük bir artışı temsil etmektedir.)
 
Artış sadece St Kitts'i etkilerken, CBI programlarını yürüten diğer Karayip ülkelerinin, yani Antigua, Grenada, Dominika ve St Lucia'nın da önümüzdeki birkaç ay içinde benzer fiyat artışlarına gitmesini bekliyoruz.
 
St Kitts'in bu hamlesi AB tarafından yayınlanan yönergeleri takip etmekte. Avrupa Birliği, Karayip ülkelerinin liderleri ile AB yetkilileri arasında Brüksel'de yapılan son toplantının ardından yatırım yoluyla vatandaşlık programı sunan ülkeler için bir dizi yeni kılavuz ilke belirledi.
 
Söz konusu kılavuzun ilkeleri:
 
  • Sağlam bir durum tespiti uygulanması: Her bir başvuru sahibi için AB, ABD ve İngiltere gibi üst düzey ülkelerde tanınmış ve yasal uluslararası durum tespit firmaları tarafından durum tespiti yapılmalıdır.
  • Zorunlu mülakatların uygulanması: Tüm CBI başvuru sahipleriyle zorunlu mülakatlar yapılmalıdır. Bu mülakatlar güvenilir bir çevrimiçi dijital platform üzerinden veya (mümkünse) şahsen yapılabilir.
  • Güvenlik önlemlerinin artırılması: Vatandaşlık veya pasaportlarla ilgili hiçbir resmi belge, vatandaşlık verildikten sonra yatırımcılara/yeni vatandaşlara posta kutusu (posta) yoluyla gönderilmemelidir.
  • Yatırım eşiklerinin artırılması: Yatırım tutarları, bağış seçeneği kapsamında tek bir başvuru sahibi için 200.000 ABD dolarına (asgari) ve gayrimenkul yatırım seçenekleri için 400.000 ABD dolarına (asgari) kadar artırılmalıdır.
  • Yatırım direkt olarak ülkeye ulaşmalıdır: CBI programları sunan ülkeler fon akışını düzgün bir şekilde izlemeli ve kara para aklama sürecinin önüne geçmelidir. Bu, fonların her durumda doğrudan ev sahibi ülkeye aktarılması ve başka bir ülkedeki hesaplara yönlendirilmemesi hükmünü de içerecektir.
 
Kılavuz ilkeler AB tarafından, ulusların CBI programlarında istisnai standartlar uygulamalarını sağlamak amacıyla belirlenmiştir. AB, bu tür programlara bağış yoluyla yapılacak asgari yatırım miktarının tek bir başvuru sahibi için en az 200.000 ABD Dolarına yükseltilmesi gerektiğini belirtirken, gayrimenkul seçeneği üzerinden yapılan başvurular için asgari yatırımın 400.000 ABD Doları olması gerektiğini ifade etmiştir. St Kitts'in yeni yatırım limitleri tam da bu kılavuz ilkelerle uyumludur. Yeni şartlar, CBI programlarının yalnızca ülkeye ekonomik katkıda bulunma kapasitesine sahip yüksek net değere sahip bireyleri çekmesini sağlamak içindir.
 
Avrupa Komisyonu'nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson, önümüzdeki altı ay boyunca Karayip programlarının genel işleyişini izlemek üzere bir gözetim komitesine liderlik edecek.
 
AB'nin Karayip ülkeleri üzerinde herhangi bir yargı yetkisi bulunmamakla birlikte, CBI programları sunan beş ülkenin her biri AB Schengen Bölgesine vizesiz erişime sahiptir ve hükümetler hiç şüphesiz vatandaşları için bu erişimi korumak istemektedir. Yatırım sınırlarının belirlenmesi dışında, kılavuz ilkeler birkaç ay önce ABD tarafından yayınlananlara benzemektedir.
 
Hem ABD hem de AB'nin bu adımları, asgari standartların korunması koşuluyla programların küresel hareketlilikte meşru bir rol oynadığının kabul edilmesi anlamında olumludur.