HABERLER
ANASAYFA - HABERLER-Grenada Vatandaşlık Başvuruları Rekor Seviyede

Grenada Vatandaşlık Başvuruları Rekor Seviyede

Grenada Vatandaşlık Başvuruları Rekor Seviyede 04.01.2023 2022 yılında devamlı olarak rağbet gören Grenada Yatırım Yoluyla Vatandaşlık programı, Grenada Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan istatistiklere göre bu yılın 2. ve 3. çeyreklerinde alınan başvuru sayısında keskin bir artış olduğunu gösteriyor. Temmuz - Eylül 2022 arasında, vatandaşlık için şaşırtıcı bir şekilde 662 başvuru aldı. 2021 yılının aynı çeyreğinin neredeyse üç katı olan vatandaşlık başvurusu yapanların 373'ü gayrimenkul satın alarak yatırım yolu ile, 89'u ise devlete bağış yolu ile başvuruda bulundu. Başvuru sayıları 4. çeyrekte artmaya devam ederse, 2022'nin potansiyel olarak 2021'de alınan başvuruları iki katına çıkarması muhtemel gözüküyor.
 
Büyük ölçüde ABD ile yürüttüğü E2-Vize anlaşması nedeniyle, Karayip Vatandaşlığı Yatırım programlarının en popüler programlarından biri olduğunu kanıtlayan Grenada yatırım yoluyla vatandaşlık programı, vatandaşlık elde edenlerin ek olarak iş yatırımı yaptıklarını da gösterir nitelikte.
 
Hükümete minimum 150.000$'lık bir bağış veya minimum 220.000$'lık onaylı bir gayrimenkul projesine yapılan yatırımın ardından, yatırımcılar 4-6 ay içinde vatandaşlık kazanabilir ve Grenada pasaportu sahibi olabilirler. Grenada vatandaşları dünya çapında 136 ülkeye vizesiz erişimden yararlanmaktadır. Schengen bölgesi, İngiltere ve özellikle de vize almanın zor olduğu Çin de bu vizesiz giriş hakkının tanındığı ülkelerdendir. Vatandaşlık programlarında Grenada, Çin ile vize muafiyeti anlaşması yapan birkaç CBI (citizenship by investment) ülkesinden biridir.
 
Programın dünya çapında elde ettiğiniz gelirler vergiye tabi olmaması ve Grenada vatandaşlığı programı kapsamında sermaye kazancı, miras ve hediye gibi ikincil vergiler uygulanmaması da programın yüksek rağbet görmesine etki etmektedir.