HABERLER
ANASAYFA - HABERLER-Dünyanın En Güçlü Pasaportları Sıralamasında Türk Pasaportunun Yeri

Dünyanın En Güçlü Pasaportları Sıralamasında Türk Pasaportunun Yeri

Dünyanın En Güçlü Pasaportları Sıralamasında Türk Pasaportunun Yeri 23.12.2022 Her geçen gün dünyanın en güçlü pasaportları arasında yükselişte olan Türkiye Pasaportu yabancı yatırımcıların veya göç etmek isteyenlerin de ilgisini çekiyor. Vizesiz seyahat edilebilecek birçok popüler destinasyon seçeneği sunan Türk pasaportunun dünya sıralamasındaki konumunu incelediğimizde giderek değer kazandığını görüyoruz.
 
Passport Index'e göre Türk pasaportunun mobilite skoru yıllar boyunca artış göstererek 2020 yılında 94, 2021 yılında 106 ve 2022'de ise 124 olarak dünya çapında güçlü bir konuma yerleşti.
 
2022 yılında COVID-19 salgını sonrasında sıralamada 38. sırada yer alarak vizesiz seyahat endeksinde 117 puan kaydetti. Aynı şekilde COVID-19 salgınının sona ermesinin ardından önümüzdeki dönemde, ağırlıklı olarak aşı sürecinin tamamlanması ve seyahat kısıtlamalarının iyiden iyiye azaltılması ile Türk pasaportunun daha da güçlü bir konuma yerleşmesi bekleniyor.
 
Dünyadaki en güçlü pasaportlara baktığımızda ilk sırayı 2022 itibariyle Birleşik Arap Emirliklerinin (BAE) aldığını görüyoruz. BAE pasaportuyla vizesiz veya kapıda vize seçeneğiyle 181 ülkeye giriş yapılabilirken, ikinci sırada yer alan Almanya, İsveç, Finlandiya, Lüksemburg, İspanya, Fransa, İtalya, Hollanda, Avusturya ve Güney Kore pasaportları ile 174 ülkeye giriş yapılabiliyor. Portekiz ve Yunanistan pasaportları listede üçüncü sırada yer alarak 173 ülkeye giriş hakkı sağlıyor.
 
(Golden Visa programlarımızla birlikte Yunanistan oturum izni ve Portekiz oturum iznine başvurabilir, oturum izniniz ile Schengen bölgesine vizesiz seyahat edebilir, program devamında vatandaşlığa hak kazanmanız durumunda ise pasaport elde ederek bu 173 ülkeye giriş yapma, ikamet etme avantajını elde edebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.)
 
Saint Kitts ve Nevis pasaportu ise 22. Sırada yer alarak 144 ülkeye giriş hakkı tanıyor. Oldukça ilgi çeken bir yatırım programı olarak yatırım yoluyla Saint Kitts ve Nevis vatandaşlık programına başvurabilir, bireysel olarak bu 144 ülkeye giriş avantajına sahip olabilirsiniz. (Programı incelemek için tıklayınız )
 
Aynı şekilde yatırım yoluyla Antigua ve Barbuda vatandaşlık programına başvurabilir, 24. Sırada yer alan Antigua ve Barbuda pasaportuyla 141 ülkeye girişten faydalanabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
 
Türk pasaportuna dönecek olduğumuzda görüyoruz ki hamilinin 68 ülkeye vizesiz giriş yapmasına izin veriyor. Azerbaycan, Katar, Tunus, Ürdün, Irak, Fas, Japonya, Güney Kore, Malezya, Singapur, Hong Kong, Endonezya, Brezilya, Arjantin, Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Brunei Sultanlığı, Şili, Kolombiya, Ekvador, El Salvador, Gürcistan, Paraguay, Sırbistan, Güney Afrika, Tayland, Kuzey Kıbrıs, Ukrayna ve Uruguay bu ülkelerden bazıları.
 
Türk pasaportu sahibi ayrıca varışta verilen anında vize ile 50 ülkeye giriş yapabiliyor ve bunların en önemlileri Kuveyt, Bahreyn, Lübnan ve çoğu Afrika ülkesidir diyebiliriz. Ayrıca Avustralya ve Umman da dahil olmak üzere 6 ülkeye online vize ile giriş yapılabilmektedir. Vize isteyen ülkelerin çoğu ise, Türk vatandaşlığına sahip olanlara kolay şartlarla vize vermektedir.
 
Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki müzakereler ve uluslararası anlaşmalar çerçevesinde Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesi halinde, Türk vatandaşına Schengen vizesi alması için önemli kolaylıklar sağlanmasının, kendisine birçok Avrupa ülkesine girme hakkı vermesi beklenmektedir. Bu, gelecekte Türk pasaportu sahibine vizesiz Avrupa'ya giriş hakkı verilmesi sonucunu doğuracaktır.
 
Sonuç olarak pandemi sonrası kısıtlamalarında kalkmaya başlamasıyla beraber dünya çapında pasaportların gücünün artmaya başladığını ve Türk pasaportunun da yükselişte olduğunu görmekteyiz. Birikimlerinizi yatırım yoluyla taçlandırarak çift vatandaşlığa izin veren vatandaşlık programlarımızdan yararlanabilir, hem Türk hem de diğer güçlü bir pasaport ile çift pasaport ayrıcalığına sahip olarak global mobilitenizi arttırabilirsiniz! Detaylı bilgi ve aklınıza takılan soru işaretleri için bizlerle iletişime geçiniz.